Historická data ČHMÚNa internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu nechybí ani podrobná a vyčerpávající historická data. Ta jsou zde k dispozici ze všech tří hlavních oblastí – tedy z počasí, hydrologie i ovzduší a podívat se můžeme i na různé tabulky, grafy atd.

Nabízíme nejvýhodnější letenky levně do celého světa. IDOS.cz poskytuje i veřejně dostupné API. IDOS jízdní řády vlaků pro všechny cestovatele.

Kde najdeme aktuální radarová data ČHMÚ?

Aktuální radarová data z Českého hydrometeorologického ústavu však nejsou pouze na jeho oficiálním webu, ale také na mnoha dalších internetových stránkách.

radar.bourky.cz – jeden z nejlépe zpracovaných prohlížečů radarových dat u nás. Přehledná webová aplikace, která čerpá z aktuálních radarových dat ČHMÚ patří k těm nejlepším možnostem, pokud hledáme aktuální údaje o stavu srážek na našem území. Stránka obsahuje velkou detailní mapu České republiky, na které vždy vidíme, kde zrovna prší a snadno si můžeme zobrazit i data za poslední tři dny. Údaje se aktualizují pravidelně každých 15 minut a pokrývají nejen celé území Česka, ale částečně i okolní země. Velmi povedená stránka však umožňuje i spoustu dalších funkcí – kromě toho, že si lze mapu samozřejmě libovolně přibližovat a oddalovat nebo si změnit typ mapy, můžeme si v ní zobrazit i webkamery, výstrahy ČHMÚ, nebo aktuální teplotu, vítr, oblačnost a stav počasí na jednotlivých meteostanicích. Nastavit si na mapce můžeme také rychlost animace, poslední snímek, detekci buněk nebo průhlednost radaru. Aplikace je dostupná i pro iPhony pod názvem iRadar CZ.

radareu.cz – další graficky velmi zajímavá stránka, která obsahuje aktuální radarová data ČHMÚ. Stránka byla dokonce nominovaná v anketě Křišťálová Lupa 2013, ve které soutěží nejlepší české internetové projekty. Kromě aktuálních radarových dat je součástí webu i předpověď počasí a odkaz na aplikaci pro chytré mobilní telefony. Na stránce je také odkaz na prohlížeč radarových dat pro celou Evropu včetně předpovědi nebezpečných jevů.

in-pocasi.cz/radarove-snimky – aktuální radarová data od Českého hydrometeorologického ústavu  nechybí ani na oblíbeném webu In-počasí, který mnoho lidí zná hlavně díky skvělé aplikaci pro mobilní telefony. Radar na In-počasí obsahuje aktuální informace o srážkách a blescích na území České republiky a kromě toho také srážkovou situaci v Německu. Podívat se zde můžeme i na simulaci srážek nad naším územím na následujících šedesát minut. Kromě srážek si na mapce můžeme zobrazit také informace o aktuálních teplotách.

slunecno.cz/meteoradar – poslední stránkou, na kterou se blíže podíváme je slunecno.cz. I zde je součástí webu meteoradar, který svoje aktuální radarová data čerpá z ČHMÚ. V tomto případě je ale radar pouze převzatý a to ze stránky radar.bourky.cz. Kromě meteorologického radaru najdeme na stránkách slunecno.cz také podrobnou předpověď počasí, odkazy na satelitní a družicové snímky, fotogalerii nebo obrázky z webkamer (kromě ČR ještě z italského Říma).IDOS vlaky spojení pro snadné a rychlé cestování.

ČHMÚ aktuální radarová data v aplikacích

Aktuální radarová data ČHMÚ samozřejmě nechybí ani v aplikacích pro smartphony. Pokud si tedy chceme zjistit nejnovější data o počasí, srážkách, nebo stavu ovzduší, nemusíme je na svém telefonu hledat klasicky přes internetový prohlížeč, ale můžeme využít pohodlnějšího přístupu přes některou z mobilních aplikací.Webkamery ČHMÚ – obsahem této aplikace je prohlížeč obrázků z webkamer Českého hydrometeorologického ústavu. Podívat se můžeme na snímky z 54 různých kamer na území České republiky a podporována jsou i přiblížení multitouch zoom a double-tap zoom. Aplikace, která je určená pro mobilní telefony s operačním systémem Android, je zcela zdarma a stáhnout si ji můžeme v obchodě Google Play.Aladin – předpověď počasí – zatímco předchozí aplikace nabízí přístup k obrázkům z webkamer, Aladin – předpověď počasí umožňuje sledovat snímky z předpovědního modelu Aladin od ČHMÚ. Vybrat si můžeme z pěti modelů – teplota, srážky, vítr, oblačnost a vlhkost. Součástí aplikace je i předpověď formou tzv. meteogramu, která je určená pro města nebo skiareály a také radarové snímky, které znázorňují aktuální srážky a blesky. I tuto aplikaci pro Android si můžeme v Google Play stáhnout bez jakéhokoliv poplatku.Stavy a průtoky vodních toků – aplikace pro ty, kteří chtějí vědět aktuální informace o hladině a průtoku vodních toků na území České republiky. Data jsou čerpána jednak ze stránek Českého hydrometeorologického ústavu (a následně tříděna podle jeho poboček) a dále ze stránek jednotlivých českých povodí (Labe, Vltavy, Ohře, Moravy a Odry). Aplikace obsahuje spoustu funkcí – např. aktuální informace o hladině a průtoku na jednotlivých tocích, hladiny stupňů povodňových aktivit, upozornění v případě překročení stavu nebo průtoku, seznam vodních toků v rámci jednotlivých povodí, podrobné grafy za posledních 48 hodin, widgety a další užitečné funkce. Aplikace je zcela zdarma a majitelé mobilů s Androidem si ji mohou stáhnout v obchodě Google Play.

Meteor (Počasí) » Meteoradar – oblíbená a hodně stahovaná aplikace, která zobrazuje aktuální stav srážek na území ČR. Jednotlivé srážky jsou zobrazeny na mapovém podkladě a jsou zaznamenané meteorologickým radarem. Mezi hlavní funkce Meteoru patří přesná hodinová předpověď srážek, zobrazení naší aktuální pozice, přehrávání sekvence snímků a mnoho dalších. Aplikace, kterou přináší přímo Český hydrometeorologický ústav je určená pro Android a stejně jako předchozí zmíněné aplikace je k dispozici zdarma.

Počasí radar ČR Widget Android – v tomto případě se nejedná o klasickou aplikaci, ale pouze o widget. Ten používá aktuální radarová data z ČHMÚ a aktualizuje se pravidelně každých třicet minut. Widget je na Google Play ke stažení zdarma a v jeho menu si můžeme vybrat z více než 500 českých obcí, pár vybraných slovenských měst nebo si zobrazit mapu srážek nad západní Evropou.

Kvalita ovzduší Widget – poslední položka, na kterou se podíváme, je widget, který zobrazuje aktuální stav kvality ovzduší na území České republiky. Veškerá data v něm jsou čerpána z Českého hydrometeorologického ústavu a jednoduchý widget zobrazuje koncentrace suspendovaných částic PM10. Widget je na Google Play ke stažení zdarma a pro jeho fungování je nutné datové připojení.

Meteoradar umožňuje sledovat aktuální srážky nad Českem na mapě, vývoj a pohyb srážkové oblačnosti on-line. Počasí radar vám pomůže sledovat aktuální vývoj počasí. Předpověď počasí pro celou Českou republiku na dnešní den i další nadcházející dny.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!